Seval ŞAHİN

KİMDİR?

Seval ŞAHİN

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesidir. Doktora tezini Tanpınar'da Oyun üzerine yapmıştır. Edebi biçimlerin sosyolojisi, edebiyatta gündelik hayat ve polisiye romanla ilgilenmektedir. 2011-2014 yılları arasında, “1884-1928’de Türkiye’de yayımlanmış telif polisiye eserlerin tarihi” üzerine TÜBİTAK destekli bir araştırma projesi yürütmüştür. Kültürel Sermaye, Kibar Hırsız ve Şehir (Bağlam Yayınları, 2011), Modernizmin Oyunu-Oyunun Modernizmi, Tanpınar’da Oyun (Kapı Yayınları, 2013), Cinai Meseleler- Osmanlı- Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji (1884-1928)(İletişim Yayınları, 2017) ve Talih, Tesadüf ve İrade -Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Romancılığı Üzerine Düşünceler- (İletişim Yayınları, 2019) adlı kitapları bulunmaktadır.

Peyami Safa’nın Server Bedi adıyla yazdığı kitapların hazırlanması ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun kitaplarının eleştirel basımları için çalışmaktadır. Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile birlikte Geçmişten Günümüze Polisiye Dizisi’ni hazırlamaktadır.

Türkiye’nin ilk Kadın Yazısı Festivali’nin hazırlık ekibinde yer almıştır.

Nisan 2015'ten bu yana Açık Radyo'da her hafta perşembe günleri saat 14:00'te yayımlanan “Günün ve Güncelin Edebiyatı” adlı programı hazırlamakta ve sunmaktadır.

Yayınlar

Yayınlar

KİTAPLAR

Makaleler

Makaleler

Yakup Çelik ve Fatih Sakallı'nın hazırladığı Halit Ziya Uşaklıgil, Kültür Bakanlığı Yay., İstanbul, 2021 kitabında yer alan yazım.

devamı »

Suat Derviş'in Muhsin Ertuğrul Arşivindeki bir oyunu ve aynı adlı romanı hk.

devamı »

Nâzım Hikmet ve Peyami Safa'nın 1930'lardaki edebi alışverişleri

devamı »

Bilge Karasu'nun İncitmebeni hikayesi üzerine

devamı »

Tümünü Göster

Makaleler

Projeler

Polisiye Edebiyat Tarihi hakkında ön yazı Polisiye Edebiyat Tarihi ön yazı

devamı »

Tümünü Göster

Söyleşiler

SÖYLEŞİLER

İpek Bozkaya ve Said Cangır ile 2013-2014 yılları arasında polisiye yazarlarıyla yaptığımız söyleşiler. Polisiye yazarlarına 20 soru sorduk.

devamı »

İpek Bozkaya ve Said Cangır ile 2013-2014 yılları arasında polisiye yazarlarıyla yaptığımız söyleşiler. Polisiye yazarlarına aynı 20 soruyu sorduk.

devamı »

İpek Bozkaya ve Said Cangır ile polisiye yazarlarına, polisiye hakkında 20 soru sorduk. Cevapları burada.

devamı »

Said Çangır ve İpek Bozkaya ile birlikte 2013-2014 yılında yazarlarla yaptığımız söyleşilerden. Aynı 20 soruyu farklı yazarlara sorduk.

devamı »

Tüm Söyleşileri Göster

Önzözler

KİTAP ÖNSÖZLERİ

Tüm Kitap Önsözleri