Mustafa Aslan / Tanpınar'da Oyun (Atıflar)

Mustafa Aslan / Tanpınar'da Oyun

Ana Sayfa | Blog | Mustafa Aslan / Tanpınar'da Oyun (Atıflar) - 11.06.2013

Mustafa Aslan / Tanpınar'da Oyun

Seval Şahin’in ‘Modernizmin Oyunu Oyunun Modernizmi Tanpınar’da Oyun ‘adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura ulaştı. Seval Şahin’in belirtiğine göre elimizdeki kitap bir doktora tezi olarak dünyaya gözlerini açtı.Başta Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Beş Şehir gibi değerli yapıtlarıyla edebiyatımızın devleri arasında yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar’la ilgili bir çalışma geçtiğimiz günlerde gün ışığına çıktı.

Seval Şahin’in ‘Modernizmin Oyunu Oyunun Modernizmi Tanpınar’da Oyun ‘adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura ulaştı. Seval Şahin’in belirtiğine göre elimizdeki kitap bir doktora tezi olarak dünyaya gözlerini açtı.

‘Tanpınar’da Oyun’ adlı yapıt beş bölümden oluşuyor. Birinci bölüm ‘Oyun Kültür’ adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konulardan kimilerini Karagöz Hacivat, Tiyatro, Masal, Sinema, Çocuk Oyunları ve Satranç olarak sıralayabiliriz.

İkinci Bölümün başlığı ‘Oyun Bellek’ adnı taşıyor. Bu bölümde tyer alan konu başlıklarını Geri Dönüş, Hatırlama, Kaçış olarak sıralayabiliriz.

Üçüncü bölüm ‘Oyun Zaman’ adını taşıyor. Bu bölümdeki yazıları Öykü Zamanı-Anlatı Zamanı-Söylem Zamanı,Gündelik Zaman, Analeks ve Proleksler ve Anlıklaştırma olarak sıralayabiliriz.

‘Oyun ve Gerçeklik’ adını taşıyan dördüncü bölümde yar alan konu başlıklarını şöyle sıralayabiliriz: hayal, Rüya, Taklit, Yanılsama.

Beşinci ve son bölüm ‘Oyun Mizah’ adını taşıyor.Beşinci bölümde yer alan konu başlıklarını İroni, Karikatürleştirme, Parodi ve Alay olarak sıralayabiliriz.

Seval Şahin’in ‘Modernizmin Oyunu Oyunun Modernizmi Tanpınar’da Oyun ‘ adlı yapıtı değerli yazarımız Ahmet Hamdi Tanpınar’la ilgili değerli bir çalışma olmanın yanında edebiyat alanında uğraş verenlere de önemli bir kaynak olarak niteleyebiliriz.

Mustafa ASLAN

———————————————————————-

Seval Şahin’in ‘Modernizmin Oyunu Oyunun Modernizmi Tanpınar’da Oyun, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Haziran 2013


http://www.okulbiltv.com/tanpinarda-oyun-2.htm

Mustafa Aslan / Tanpınar'da Oyun