Seval ŞAHİN

KİMDİR?

Seval ŞAHİN

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesidir. Doktora tezini Tanpınar'da Oyun üzerine yapmıştır. Edebi biçimlerin sosyolojisi, edebiyatta gündelik hayat ve polisiye romanla ilgilenmektedir. 2011-2014 yılları arasında, “1884-1928’de Türkiye’de yayımlanmış telif polisiye eserlerin tarihi” üzerine TÜBİTAK destekli bir araştırma projesi yürütmüştür. Kültürel Sermaye, Kibar Hırsız ve Şehir (Bağlam Yayınları, 2011), Modernizmin Oyunu-Oyunun Modernizmi, Tanpınar’da Oyun (Kapı Yayınları, 2013) ve Cinai Meseleler- Osmanlı- Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji (1884-1928) (İletişim Yayınları, 2017) adlı kitapları bulunmaktadır.
Hazırladığı kitaplar: Berna Moran, Edebiyat Üzerine Makaleler/Röportajlar (İletişim Yayınları, 2004), Tevfik Fikret - Düşünce Dergisi - Nüsha-i Mahsusa 1918 (Kitap Yayınları, 2006), Muallim Naci, Mehmed Muzaffer Mecmuası (Kitap Yayınları, 2006), Mehmed Asım Us, Karikatür-II. Meşrutiyet’in Ünlü Simaları (Kitap Yayınları, 2008), “Ne Güzel Suçluyuz Biz Hepimiz!” Sevgi Soysal İçin Yazılar (İletişim Yayınları, 2013); Ahmed Midhat Efendi - Hayatı - Romancılığı - Bir Eseri: “Şeytankaya Tılsımı” (MSGSÜ Yayınları, 2013), Süleyman Sûdî, E. Âli, Gece Kuşları, (Labirent Yayınları, 2013), Edebiyatın İzinde: Polisiye Edebiyat, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2013), Yervant Odyan, Abdülhamid ve Sherlock Holmes, Didem Ardalı Büyükarman, Banu Öztürk, Ayşe Şahin ve E. Şule Ayva ile (Everest Yayınları, 2014), Edebiyatın İzinde: Fantastik ve Bilimkurgu, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2015). İsyankâr Neşe-Sevgi Soysal Kitabı, İpek Şahbenderoğlu ile (İletişim Yayınları, 2015), Delilik ve Edebiyat, Didem Ardalı Büyükarmanve Banu Öztürk ile (Bağlam Yayınları, 2017).
Seval Şahin, Nisan 2015'ten bu yana Açık Radyo'da her hafta perşembe günleri saat 14:00'te yayımlanan Günün ve Güncelin Edebiyatı adlı programı hazırlamakta ve sunmaktadır. 2014-2016 yılları arasında İstanbul Art News Edebiyat dergisinin Odak Yazar dosyasının editörlüğünü yapmıştır. Kasım 2016'dan bu yana Odak Yazar Dosyası'nın editörlüğüne Sabitfikir'de devam etmektedir.

Yayınlar

Yayınlar

KİTAPLAR

Makaleler

Makaleler

Gül Mete Yuva'nın Modern Türk Edebiyatın Fransız Kaynakları adlı eseri üzerine

devamı »

Ayşegül Utku Günaydın'ın Kadınlık Daima Bir Muamma adlı eseri üzerine bir yazı.

devamı »

Kitap-lık, Peyami Safa, Sinema Delisi Kız, Ayfer Tunç, Evvelotel, Saklı, Pelin Buzluk, Deli Bal, Haldun Taner, Memet Baydur, Gün/Gece, Ölüm Oyun, Vatan Kurtaran Şaban

devamı »

Reşad Ekrem Koçu'nun yayımlanan son kitabına dâir...

devamı »

Tümünü Göster

Makaleler

Projeler

Polisiye Edebiyat Tarihi hakkında ön yazı Polisiye Edebiyat Tarihi ön yazı

devamı »

Tümünü Göster

Söyleşiler

SÖYLEŞİLER

Polisiye Edebiyat üzerine bir söyleşi.

devamı »

Meltem Gürle: Başka metinlerden beslenen bir metin olması Tutunamayanlar’ı edebî kardeşleri olan Dostoyevski ya da Joyce ile aynı düzleme yerleştiriyor

devamı »

Polisiye edebiyatın en önemli ve en eski türlerinden biri. Polisiye edebiyat içerisinde barındığı suç, suçlu, ahlak gibi konular bakımından farklı okumalara açık bir edebiyat türü aynı zamanda. Bu bağlamda Seval Şahin’in geçtiğimiz günlerde İletişim Yayınları’ndan yayınlanan Cinai Meseleler: Osmanlı – Türk Polisiye Edebiyatında Biçim ve İdeoloji (1884 – 1928) kitabı, Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminde yayınlanmış polisiye romanları üzerine derinlemesine bir inceleme yapıyor. Seval Şahin 1884 – 1928 yılları arasında yayınlanmış polisiye romanlarını döneminin siyasi ve ideolojik olaylarıyla beraber inceliyor, yaşanan büyük tarihi olayların polisiye romanlarına nasıl yansıdığını ele alıyor, bununla beraber bu romanları Benedict Anderson’ın ünlü ‘Hayali Cemaatler’ kavramı üzerinden değerlendiriyor. Anderson’ın ‘Hayali Cemaatler’ tartışmasını polisiye romanlarda karşımıza çıkan çeteler üzerinden bir okumasını yapıyor. Seval Şahin’le Cinai Meseleleri, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yayınlanmış polisiye eserleri ve farklılıklarını konuştuk.

devamı »

Eray Ak ile Cinai Meseleler üzerine bir söyleşi...

devamı »

Tüm Söyleşileri Göster

Önzözler

KİTAP ÖNSÖZLERİ

Tüm Kitap Önsözleri